Przejdź do treści

Chwyty gitarowe – podstawowe akordy

„Chwyty gitarowe” to kategoria obejmująca różnorodne akordy i techniki gry na gitarze. Zawiera zestawy pozycji palców na progach instrumentu, które tworzą dźwięki, używane do wykonywania utworów muzycznych. W tej kategorii znajdują się zarówno podstawowe akordy dla początkujących, jak i bardziej zaawansowane chwyty wykorzystywane w różnych gatunkach muzycznych. Chwyty gitarowe są fundamentalnym elementem nauki gry na gitarze i stanowią podstawę dla rozwijania umiejętności gitarzystów na każdym poziomie zaawansowania.

Jak zagrać akord E7?

Akord - chwyt gitarowy E7
Akord septymowy E7

Akord septymowy E7 to jeden z najprostszych „chwytów” gitarowych. Mimo swej prostoty jest często wykorzystywany w wielu aranżacjach muzycznych. Często tym akordem zastępuje się standardowy akord E dur w celu delikatnego urozmaicenia brzmienia utworu. Jeśli znasz już akord durowy E to E7 na pewno nie sprawi Ci żadnego problemu.

Dowiedz się więcej »Jak zagrać akord E7?

Jak chwycić akord septymowy C7?

akord c7 - chwyt
Akord C7 na diagramie

Akord septymowy C7 zbudujesz w łatwy sposób na podstawie durowego akordu C. „Budowanie” nowego akordu na podstawie poznanych już wcześniej chwytów to według mnie najlepszy i najszybszy sposób na naukę. Akord C7 ma bardzo charakterystyczne brzmienie i jest często wykorzystywany w wielu utworach granych w tonacji C dur.

Dowiedz się więcej »Jak chwycić akord septymowy C7?

Akord durowy – chwyt A dur

akord a dur - chwyt
Chwyt – akord A-dur

Dziś kolejny chwyt z kolekcji akordów durowych, mianowicie A dur. Prawie zawsze akord ten jest zapisywany w muzyce jako wielka litera A. Aby go zagrać potrzebujemy wcisnąć 3 struny palcami lewej ręki, dwie pozostawić puste natomiast strunę szóstą tak jak widzisz na diagramie wytłumić (starać się za nią nie szarpać podczas grania).

Dowiedz się więcej »Akord durowy – chwyt A dur

Jak zagrać akord G-dur – chwyt gitarowy

akord g dur - chwyt
Chwyt – akord G dur

W tym wpisie nauczę Cię jak zagrać durowy akord G na gitarze. Akord G-dur jest jednym z pierwszych akordów, który uczą się grać początkujący gitarzyści i jest on naprawdę łatwy. Lewą ręką musimy wcisnąć tylko 3 struny. Nie musisz uważać grając prawą ręką gdyż szarpiesz za wszystkie 6 strun.

Dowiedz się więcej »Jak zagrać akord G-dur – chwyt gitarowy

Jak zagrać E-dur – akord – chwyt gitarowy

akord E dur - chwyt
Chwyt – akord E dur

Akord E-dur na gitarze jest jednym z pierwszych i najważniejszych akordów do nauki. To akord ze skali durowej, jest bardzo często grany przez początkujących gitarzystów. Na dodatek jest bardzo łatwy w opanowaniu. Aby go zagrać potrzebujesz nacisnąć 3 struny palcami lewej ręki natomiast prawą ręką szarpnąć wszystkie 6 strun. Tu właśnie pojawia się dodatkowa łatwość. Nie musisz uważać żeby ominąć którąś ze strun jak w przypadku innych akordów.

Dowiedz się więcej »Jak zagrać E-dur – akord – chwyt gitarowy

Jak zagrać akord (chwyt gitarowy) D dur?

akord d dur - chwyt
Chwyt – akord D dur

Jednym z pierwszych akordów granych przez początkujących gitarzystów powinien być D dur. Dlaczego? Otóż między innymi dlatego, że jest niesamowicie często wykorzystywany w różnych utworach.

Jeśli jesteś początkujący i dopiero uczysz się chwytów to mam dla Ciebie bardzo dobrą wiadomość. Chwyt D-dur jest niesamowicie łatwy, zagra go nawet dopiero raczkujący gitarzysta.

Aby go chwycić używa się tylko trzech palców i umieszczasz je w wygodnym miejscu, na pierwszych trzech strunach (pamiętaj, że struny liczymy od dołu, od najcieńszej do najgrubszej).

Dowiedz się więcej »Jak zagrać akord (chwyt gitarowy) D dur?

Akord (chwyt) C dur – jak zagrać?

akord c dur - chwyt
Chwyt – akord c dur

C dur to najprostsza tonacja w muzyce bez żadnych dodatkowych znaków chromatycznych. Akord C-dur jest również jednym z łatwiejszych chwytów na gitarze. Pokażę Ci jak go zagrać w wersji najbardziej standardowej naciskając 3 struny i szarpiąc 5 oraz w wersji uproszczonej gdzie musisz nacisnąć tylko 1 struną i szarpnąć 3 dolne, wiolinowe.

Dowiedz się więcej »Akord (chwyt) C dur – jak zagrać?

Akord – chwyt e moll na dobry początek

akord e moll (em) - chwyt
Chwyt (akord) e-moll – ułożenie

Na dobry początek pokażę Ci jak zagrać na gitarze akord Em (moll), gdzie kłaść palce oraz jak ćwiczyć i grać. Mówi się, że to najprostszy akord do zagrania na gitarze. Osobiście również potwierdzam tę tezę :).

Akord e-moll jest jednym z najłatwiejszych do nauczenia się i jednym z najczęściej granych akordów molowych. Aby go zagrać potrzebujesz tylko dwóch palców lewej ręki.

Dowiedz się więcej »Akord – chwyt e moll na dobry początek