Przejdź do treści
Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Jak zagrać E-dur – akord – chwyt gitarowy

akord E dur - chwyt
Chwyt – akord E dur

Akord E-dur na gitarze jest jednym z pierwszych i najważniejszych akordów do nauki. To akord ze skali durowej, jest bardzo często grany przez początkujących gitarzystów. Na dodatek jest bardzo łatwy w opanowaniu. Aby go zagrać potrzebujesz nacisnąć 3 struny palcami lewej ręki natomiast prawą ręką szarpnąć wszystkie 6 strun. Tu właśnie pojawia się dodatkowa łatwość. Nie musisz uważać żeby ominąć którąś ze strun jak w przypadku innych akordów.

Jak chwycić akord E dur na gitarze krok po kroku?

Jak już wcześniej wspomniałem aby zagrać chwyt e dur będziesz potrzebować tylko trzech palców. Dokładnie pierwszego, drugiego oraz trzeciego:

  1. Pierwszym palcem lewej ręki naciśnij trzecią strunę na pierwszym progu.
  2. Drugim palcem naciśnij piątą strunę na drugim progu.
  3. Trzecim palcem naciśnij czwartą strunę na drugim progu.
  4. Zagraj na wszystkich sześciu strunach.

Nauka akordu e-dur nawet na początku nauki nie powinna sprawiać Ci specjalnych problemów. Ułożenie palców jest dość naturalne i nie musisz ich w żaden sposób rozciągać na gryfie czy podkładać jeden palec pod drugi w dziwny sposób. Na diagramie nie mamy żadnych krzyżyków, czyli podczas grania wykorzystywane są wszystkie struny.

zapis na 7 dniowy kurs gitary

Jak zbudowany jest akord durowy E-dur?

Dźwiękiem podstawowym akordu e dur jest naturalnie dźwięk E (pryma) czyli pierwszy stopień gamy durowej. Dźwięk E otrzymujemy na gitarze szarpiąc za pierwszą basową strunę bez wciskania jej lewą ręką na żadnym progu. Dźwięk ten otrzymujemy również szarpiąc za pierwszą wiolinową strunę E także „pustą”.

Kolejnym dźwiękiem podstawowym wchodzącym w skład akordu E jest trzeci stopień gamy (tercja wielka) czyli w tym przypadku dźwięk Gis. Dźwięk ten otrzymujemy naciskając trzecią strunę na pierwszym progu.

Kolejny dźwięk z trójdźwięku podstawowego to piąty stopień gamy (tercja mała). W przypadku gamy E dur jest to dźwięk H. Dźwięk ten otrzymujemy naciskając piątą strunę na drugim progu drugim palcem lewej ręki.

Jak zapewne zauważyłeś na diagramie dodatkowo na gitarze musimy wcisnąć czwartą strunę na drugim progu uzyskując po raz trzeci dźwięk C. Druga struna wiolinowa pozostaje nietknięta gdyż dźwięk, który wydaje bez jej wciskania wchodzi w skład trójdźwięku podstawowego akordu E.

Wskazówki ćwiczeniowe dla akordu E dur.

Tak jak w przypadku innych chwytów E dur najlepiej ćwiczyć układając palce na strunach zgodnie z diagramem, a następie zdejmując. Robimy to kilka razy w kółko, na początku nauki codziennie. Do momentu aż mózg oraz palce bez wahania będą się same układać.

Następnie ćwiczymy akord ten z innymi, które możemy zmienić w łatwy sposób. Bardzo podobnym do e dur jest chwyt gitarowy a moll. Wystarczy przełożyć wszystkie palce lewej ręki o jedną strunę w dół bez zmiany ich ułożenia.

Możemy również poćwiczyć z akordem e moll. W tym przypadku jest jeszcze łatwiej bo wystarczy tylko podnieść do góry pierwszy palec wskazujący.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *