Jednym z pierwszych akordów granych przez początkujących gitarzystów powinien być D dur. Dlaczego? Otóż między innymi dlatego, że jest niesamowicie często wykorzystywany w różnych utworach.
Jeśli jesteś początkujący i dopiero uczysz się chwytów to mam dla Ciebie bardzo dobrą wiadomość. Chwyt D-dur jest niesamowicie łatwy, zagra go nawet dopiero raczkujący gitarzysta.
Aby go chwycić używa się tylko trzech palców i umieszczasz je w wygodnym miejscu, na pierwszych trzech strunach (pamiętaj, że struny liczymy od dołu, od najcieńszej do najgrubszej).
Jak zagrać podstawowy akord D dur na gitarze?
- Pierwszym palcem naciśnij trzecią strunę na drugim progu.
- Drugim palcem naciśnij pierwszą strunę na drugim progu gitary.
- Trzecim palcem naciśnij drugą strunę na trzecim progu
- Graj tylko na czterech najcieńszych strunach.
Jak widzisz chwytając akord D-dur mamy palce bardzo blisko siebie, nic nie musimy kombinować, rozciągać czy chwytać w nienaturalny sposób. Akord ten nawet na początku nauki nie powinien Ci sprawiać nadmiernych problemów.
Zwróć uwagę jak dokładnie wygląda diagram akordu D dur. Mamy na nim 2 krzyżyki oraz jedno kółko. Krzyżyki oznaczają, że danej struny nie należy szarpać, natomiast puste kółko przy strunie oznacza, że tej struny nie naciskamy żadnym palcem lewej ręki, ale oczywiście ją gramy szarpiąc prawą.
Jak zbudowany jest akord durowy D-dur?
Dźwiękiem podstawowym akordu d dur jest naturalnie dźwięk D (pryma) czyli pierwszy stopień gamy durowej. Dźwięk D otrzymujemy na gitarze szarpiąc za czwartą strunę bez wciskania jej lewą ręką na żadnym progu.
Kolejnym dźwiękiem podstawowym wchodzącym w skład akordu D jest trzeci stopień gamy czyli w tym przypadku Fis. Dźwięk ten otrzymujemy naciskając pierwszą strunę na drugim progu.
Kolejny dźwięk z trójdźwięku podstawowego to piąty stopień gamy. W przypadku gamy D dur jest to dźwięk A. Dźwięk ten otrzymujemy naciskając trzecią strunę na drugim progu pierwszym palcem.
Jak zapewne zauważyłeś na diagramie dodatkowo na gitarze musimy wcisnąć drugą strunę na trzecim progu uzyskując dźwięk D. Gdybyśmy tego nie zrobili powstałby fałsz. Zasada jest taka, że grając podstawowe akordy durowe, w omawianym przypadku D dur musimy grać tylko te dźwięki, które wchodzą w skład trójdźwięku podstawowego.
Jak szybko i sprawie łapać chwyt D dur?
Jeśli mogę coś doradzić na początek to jak złapiesz już chwyt d dur (oczywiście patrząc dokładnie na struny) zdejmij rękę z gryfu starając się nie zmieniać położenia palców. Twoja ręka musi dokładnie zapamiętać ułożenie palców podczas grania konkretnego akordu. Mówi się, że to jest pamięć mięśniowa.
Oczywiście to nie zadzieje się od razu, ale po jakimś czasie, po kilku prawdopodobnie godzinach treningu gdy Twoje oczy zobaczą akord d dur Twoje palce same naturalnie będą się w odpowiedni sposób składać aby go chwycić.
Staraj się od samego początku naciskać wszystkie struny jednocześnie, a nie tak, że za każdym razem składasz akord po kolei naciskając odpowiednie struny. W tym właśnie tkwi sekret szybkiej zmiany akordów. Czym szybciej „nauczysz” rękę i palce jak mają się składać do danego akordu tym szybciej nauczysz się je sprawie zmieniać.
Pamiętaj również o zasadzie aby nie zdejmować z gryfu wszystkich palców jeśli inny akord wymaga np. zmiany położenia tylko jednego palca.
UWAGA!
Początkujący gitarzyści bardzo często popełniają taki błąd, że grając chwyt D dur szarpią również za piątą oraz szóstą strunę. Zauważ, że szósta pusta struna daje nam dźwięk E, nie wchodzi on w ogóle w skład akordu d-dur. Szarpiąc za tę strunę powstanie duży fałsz.
Natomiast na piątej strunie mamy dźwięk A, który wchodzi w skład akordu D-dur, ale nie jest on w tym przypadku dźwiękiem bazowym akordu, dlatego strunę należy pominąć podczas szarpania.
Podsumowanie
Naturalnie każdy akord na gitarze możemy zagrać na wiele sposobów, nie inaczej jest z chwytem d dur. Jednak na początek polecam nauczyć się wersji najbardziej podstawowych. Później gdy już nie będą Ci one sprawiać trudności możesz przejść do chwytów barowych na różnych prograch.