
Na dobry początek pokażę Ci jak zagrać na gitarze akord Em (moll), gdzie kłaść palce oraz jak ćwiczyć i grać. Mówi się, że to najprostszy akord do zagrania na gitarze. Osobiście również potwierdzam tę tezę :).
Akord e-moll jest jednym z najłatwiejszych do nauczenia się i jednym z najczęściej granych akordów molowych. Aby go zagrać potrzebujesz tylko dwóch palców lewej ręki.
Jak chwycić akord e moll?
- Umieść drugi palec na piątej strunie na drugim progu.
- Następnie umieść trzeci palec na czwartej strunie na drugim progu.
- Prawą ręką graj używając sześciu strun.
Być może zadajesz sobie pytanie „czy mogę zamiast tego użyć moich pierwszych dwóch palców?”. Tak, zamiast używać palca drugiego oraz trzeciego możesz użyć pierwszego i drugiego.
Jest jednak powód, dla którego zalecam Ci używać palca drugiego oraz trzeciego — pozostawiając dostępny palec pierwszy, łatwiej będzie Ci chwycić szybko inne akordy w pobliżu takie jak C-dur, A-moll lub D-dur. Pokażę Ci to dokładnie w innych wpisach, na razie skupmy się na akordzie e-moll.
Jak wyćwiczyć akord e-moll na gitarze?
Trening czyni mistrza, żeby się czegoś nauczyć trzeba to wyćwiczyć. Z racji tego, że e-moll to pierwszy chwyt, którego się uczymy zacznijmy od chwytania i „puszczania” danego akordu zgodnie z poniższym schematem:
- Zacznij od położenia palców na strunach tak aby chwycić akord e-moll.
- Policz do czterech grając jednocześnie prawą ręką podstawowe bicie w dół.
- Następnie na kolejne 4 uderzenia zdejmij palce ze strun.
- Załóż palce z powrotem i znowu powtórz 4 uderzenia.
Zdejmowanie i ponowne zakładanie palców w ten sposób pomoże mózgowi zapamiętać kształt, podczas gdy cztery uderzenia dają czas na umieszczenie palców.
Na początku oczywiście możesz zerkać na swoją rękę gdy próbujesz położyć palce na odpowiednich strunach, ale z czasem staraj się to zrobić już bez patrzenia.
Jeśli struny będą brzęczeć sprawdź położenie i docisk swoich palców. Brzęczenie pojawia się w momencie gdy struny nie są dociśnięte z odpowiednią siłą lub po prostu są wciśnięte nie w tym miejscu co trzeba.
Jak zbudowany jest akord e-moll?
Akord e-moll składa się dokładnie z dźwięków E, G oraz H. Generalnie jeśli mówią Ci coś tercje to akord em składa się z tercji małej oraz tercji wielkiej. Tercję małą budujemy odliczając 3 półtony od dźwięku podstawowego, natomiast tercję wielką odliczając 4 półtony od poprzednio uzyskanego dźwięku. Wciskając piątą i czwartą strunę na drugim progu gitary otrzymujemy tylko 3 podstawowe dźwięki, z których zbudowany jest akord em (moll).
Wskazówka aby struny nie brzęczały
Aby struny nie brzęczały podczas grania akordu e-moll staraj się je wciskać blisko mostków. Wtedy po prostu potrzebujesz użyć mniej siły.