Przejdź do treści

Piosenki biesiadne i na ognisko – chwyty

Poniżej znajdziesz znane piosenki biesiadne, które w znacznej większości śpiewali jeszcze nasi rodzice i dziadkowie. To utwory ponadczasowe, które grają w duszach ludzi przez dziesiątki lat. Biesiadę najczęściej gramy i śpiewamy podczas zgrupowań harcerskich, przy ognisku, w świetlicy, a także podczas wszelkiego rodzaju wieczorków zapoznawczych.

Repertuar biesiadny ma przeogromną siłę, przywołuje wspomnienia, budzi sentyment, powoduje uśmiech i poprawia nastrój. Wszyscy, począwszy od najmłodszych do najstarszych doskonale znają piosenki biesiadne. Wymyślono je specjalnie po to aby kojarzyły się z rozrywką i radosnym spędzaniem czasu w gronie znajomych. Zazwyczaj mają proste melodie i słowa aby każdy swobodnie mógł zagrać, zaśpiewać oraz zatańczyć.

Niektórzy twierdzą, że muzyka biesiadna to kicz, nie niesie ze sobą żadnej konkretnej wartości. Ale ona właśnie taka jest, ma dawać radość, a nie skłaniać do refleksji nad tekstem czy melodią. Chwytasz gitarę i śpiewasz to co wszyscy doskonale znają. Spróbuj, zachęcam, a zobaczysz jak podziała :).


Lista piosenek biesiadnych na gitarę

Ale to już było – Maryla Rodowicz

Autostop – Karin Stanek

Gdybym miał gitarę

Hej Sokoły

Morskie opowieści – Drunken Sailor

Whisky – Dżem