Dziś pokażę Ci w jaki sposób zagrać na gitarze akord Am (moll). Jest to również bardzo łatwy chwyt dla początkujących i na pewno nie będziesz mieć problemów aby go szybko opanować. Chwyt am jest niezwykle popularny, gra się go w znacznej większości piosenek.
Jak zagrać akord a-moll na gitarze?
- Pierwszym palcem naciśnij drugą strunę na pierwszym progu.
- Drugim palcem naciśnij czwartą strunę na drugim progu.
- Trzecim palcem naciśnij trzecią strunę na drugim progu.
- Graj tylko na pięciu najwyższych strunach, omijaj strunę basową e.
Układając palce na strunach aby chwycić a moll pomyśl jakbyś się wspinał na małą górę – zacznij od pierwszego palca na pierwszym progu drugiej struny, a następne palce drugi oraz trzeci umieść nieco wyżej naciskając strunę trzecią i czwartą na drugim progu. Jest to dość naturalne ułożenie palców więc po kilku treningach nie powinieneś mieć już problemów.
Akord a moll gramy na pięciu strunach
Zauważ, że na diagramie pokazującym jak zagrać akord a-moll jest krzyżyk przy 6 najgrubszej strunie. Oznacza to, że należy ją omijać. To, że twoja gitara ma sześć strun, nie oznacza, że zawsze musisz używać ich wszystkich. Zobacz, pianino ma 88 klawiszy, ale nie grasz na wszystkich jednocześnie ;).
Akord Am składa się z dźwięków A, C oraz E. Pomimo tego, że dźwięk basowy E również wchodzi w skład akordu amoll staramy się nie grać najgrubszej struny gdyż szarpiąc byśmy „uderzyli” najpierw dźwięk e i zaburzyłby on brzmienie akordu am.
Ważną rzeczą jest granie właściwych nut, ale również we właściwej kolejności.
Powód, dla którego zazwyczaj nie gramy najgrubszej struny, jest prosty – pozostawienie tej struny nietkniętej lub wytłumionej powoduje, że najniższa nuta naszego akordu to nuta „A” – nazywamy ją prymą.
Zawodowi gitarzyści często wytłumiają „niepotrzebną” strunę e podczas grania kciukiem. Na początek jednak jest to trudne, staraj się więc po prostu jej nie szarpać.
Jak wyćwiczyć akord am – moll?
Dobrym ćwiczeniem do nauki dowolnego akordu jest prawidłowe układanie palców na strunach, szarpnięcie kilka razy odpowiednich strun prawą ręką, a następnie zdejmowanie i ponowne chwytanie akordu.
Pomoże to mózgowi zapamiętać kształt akordu, jednocześnie rozwijając w palcach pamięć mięśniową dotyczącą miejsca, w którym należy naciskać struny.
Jeśli natomiast znasz już inne akordy staraj się ćwiczyć nowy chwyt na podstawie tego, który już znasz. W poprzednim wpisie pokazywałem Ci jak zagrać akord e moll. Zauważ, że aby przejść od tego akordu do akordu a moll musisz tylko przesunąć palec drugi oraz trzeci o jedną strunę w dół, a następnie dołożyć pierwszy palec na drugiej strunie pierwszego progu.
Szczerze polecam Ci robić sobie takie właśnie ćwiczenia. Opanujesz wtedy nowy chwyt znacznie szybciej i dodatkowo od razu nauczysz się sprawnie zmieniać akordy.