Przejdź do treści
Akord D7 - chwyt gitarowy
Chwyt gitarowy D7

Akord D7 należy do rodziny akordów septymowych. Septymę otrzymujemy poprzez obniżenie o pół tonu siódmego stopnia gamy. Septyma dodaje do brzmienia akordu delikatny dysonans. Chwyt D7 jest stosunkowo łatwy do zagrania na gitarze. Nie powinieneś mieć z nim problemów nawet jeśli grasz od niedawna.

Jak zagrać na gitarze akord D7?

Akord D7 gramy na gitarze wykorzystując tylko 4 struny, omijamy piątą i szóstą strunę basową. Prymą w przypadku D7 jest dźwięk wydawany przez czwartą strunę, której nie naciskamy żadnym palcem. Zauważ, że na diagramie obok tej struny znajduje się puste kółeczko. Natomiast przy dwóch najgrubszych strunach znajdują się krzyżyki.

  1. Pierwszym palcem naciśnij drugą strunę na pierwszym progu.
  2. Drugim palcem naciśnij trzecią strunę na drugim progu.
  3. Trzecim palcem naciśnij pierwszą strunę na drugim progu.
  4. Graj tylko na czterech najwyższych strunach, omijaj strunę basową A oraz E.
zapis na 7 dniowy kurs gitary

Jakie dźwięki wchodzą w skład akordu septymowego D7?

Akord D7 składa się dokładnie z dźwięków D, Fis, A oraz C. Do standardowego akordu D dur dokładamy w tym przypadku tercję małą (3 półtony) i otrzymujemy w ten sposób septymę (obniżony o pół tonu 7 stopień gamy).

Z diagramu możesz dokładnie odczytać jakie struny wydają jakie dźwięki kiedy chwytamy akord D7. Naciskając pierwszą strunę na drugim progu otrzymujemy dźwięk Fis. Naciskając drugą strunę na pierwszym gramy dźwięk C. Naciskając trzecią strunę na drugim progu mamy dźwięk A. Pusta struna nr 4 to dokładnie pryma czyli dźwięk D.

Grając prawą rękę kostką czy też palcami staraj się szarpać za 4 pierwsze struny. Wtedy brzmienie akordu D7 będzie najbardziej wyraźne – dokładne, niezaburzone innymi niepotrzebnymi w tym przypadku harmonicznymi.

Chwyt D7 – wskazówki ćwiczeniowe

Rozpoczynając naukę nowego akordu standardowo postaraj się dokładnie zapoznać z jego diagramem i palcami lewej ręki naciśnij odpowiednie struny na gryfie. Czym dokładniej to zrobisz tym lepiej akord wybrzmi. Jeśli podczas grania słyszysz jakieś brzęczenie oznacza to, że prawdopodobnie paznokciami dotykasz niepotrzebnie jakieś sąsiednie struny. Jeśli natomiast dźwięk jest wytłumiony to naciskasz struny ze zbyt małą siłą.

Postaraj się wychwycić wszystkie niedociągnięcia, popraw je i szarpnij za struny ponownie. Słuchaj i powtarzaj, aż wszystko będzie brzmieć tak jak należy.

Gdy w miarę dokładnie zapamiętasz już kształt D7 poćwicz kilkanaście razy naciskając, a następnie puszczając struny. W ten sposób mięśnie ręki również zapamiętają nowy chwyt.

Następnie ćwicz nowy akord z innymi, które już znasz. Polecam na początek ćwiczyć akord D7 z akordem C dur. Zmiana jest dość łatwa gdyż pozostawiasz na miejscu palec wskazujący, a przekładasz tylko palec drugi oraz trzeci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *