Przejdź do treści
Akord - chwyt gitarowy E7
Akord septymowy E7

Akord septymowy E7 to jeden z najprostszych „chwytów” gitarowych. Mimo swej prostoty jest często wykorzystywany w wielu aranżacjach muzycznych. Często tym akordem zastępuje się standardowy akord E dur w celu delikatnego urozmaicenia brzmienia utworu. Jeśli znasz już akord durowy E to E7 na pewno nie sprawi Ci żadnego problemu.

Akord E7 – jak go chwycić?

Na powyższym diagramie możesz zauważyć, że do zagrania akordu septymowego E7 należy nacisnąć tylko 2 struny palcami lewej ręki. Dokładnie pierwszym palcem wciskamy trzecią strunę na pierwszym progu oraz palcem drugim wciskamy piątą strunę na drugim progu. Dodatkowa prostota w graniu akordu E7 wynika z faktu, że grając go szarpiemy za wszystkie 6 strun. Nie musimy żadnej z nich tłumić czy też pomijać.

zapis na 7 dniowy kurs gitary

E7 jest akordem septymowym, świadczy o tym liczba 7, która pojawia się w jego nazwie. Septyma to dokładnie obniżony o pół tonu siódmy stopień gamy. W przypadku gamy durowej E septymą jest dokładnie dźwięk D.

Każdy akord septymowy ma dość specyficzne brzmienie, jest ono wesołe podobnie jak w standardowym akordzie E, ale brzmi nieco inaczej. Weź gitarę do ręki zagraj podstawowy akord E dur, a następnie E7 to zobaczysz o co mi chodzi.

Z jakich dźwięków składa się akord E7?

Septymowy akord E7 składa się dokładnie z dźwięków E, Gis, H oraz D. Zerknij na diagram i sprawdź jakie struny wydają jakie dźwięki podczas grania E7.

Pierwsza pusta struna to naturalnie dźwięk E, druga pusta struna wydaje dźwięk H, trzecia struna wciśnięta na pierwszym progu gra dźwięk Gis, czwarta pusta struna to dźwięk D, piąta struna wciśnięta na drugim progu wydaje dźwięk H. Natomiast pusta szósta struna to również dźwięk E.

Ćwiczenia

W nauce akordu E7 tak naprawdę nie ma żadnej filozofii, trzeba po prostu zapamiętać jakie struny należy wcisnąć. Jest to jeden z nielicznych chwytów do których palce układają się niemal same. Nie trzeba się jakoś specjalnie „gimnastykować”, rozciągać palców czy układać ich w trudny, nienaturalny sposób.

Polecam ćwiczyć akord E7 z poznanym już wcześniej standardowym akordem E dur oraz Em. Nie tylko doskonale zapamiętasz jak te akordy są zbudowane i które struny należy wciskać, ale również usłyszysz różnicę w brzmieniu akordu durowego, molowego oraz septymowego.

Jeśli już zapamiętasz kształty wszystkich akordów z rodziny E polecam ćwiczyć ich zmiany z metronomem. Metronom pozwoli Ci wyeliminować zatrzymywania podczas zmiany akordów. Zatrzymania podczas zmiany akordów pojawiają się w procesie nauki niemal zawsze, ale jeśli chcesz grać płynnie musisz je wyeliminować.

Nie musisz na początku zmieniać akordów jakoś specjalnie szybko, ale staraj się to robić płynnie i równo w rytmie. Ustaw sobie metronom np. na 50 uderzeń na minutę. Graj na każde uderzenie metronomu i zmieniaj akord co 4 a potem co 2 uderzenia. Powodzenia :).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *