W tym wpisie pokaże Ci w jaki sposób zagrać na gitarze akord Dm (d-moll). Poznasz palcowanie oraz z jakich dokładnie dźwięków akord ten się składa. Chwyt ten najczęściej zapisywany jest jako „Dm” lub też mała litera d. Akord ten grany jest bardzo często w utworach dla początkujących gitarzystów w łatwych tonacjach.
Jak zagrać akord d-moll na gitarze?
- Pierwszym palcem naciśnij pierwszą strunę na pierwszym progu.
- Drugim palcem naciśnij trzecią strunę na drugim progu.
- Trzecim palcem naciśnij drugą strunę na trzecim progu.
Staraj się grać akord d moll szarpiąc tylko za 4 pierwsze struny, omijaj najgrubszą piątą oraz szóstą strunę aby brzmienie akordu nie zostało zakłócone. Oczywiście nie przejmuj się jeśli w początkowej fazie nauki przypadkowo szarpniesz za jedną czy też obydwie struny przy których został na diagramie umieszczony krzyżyk.
Regularny trening sprawi, że twoja prawa ręka zacznie szarpać za struny coraz bardziej precyzyjnie.
Przy strunie nr 4 mamy na diagramie kółko. Oznacza ono, że tej struny nie naciskamy żadnym palcem, pozostawiamy ją „otwartą”.
Chwyt Dm wygląda jak trochę taka spłaszczona górka. Zwróć na to uwagę, wyobraź sobie w głowie w jaki sposób powinny być złożone palce aby tę górę uformować, a łatwiej Ci będzie szybko zapamiętać akord.
Z jakich dźwięków składa się akord d moll (Dm)?
Akord Dm składa się z dźwięków D, F oraz A. Prymą jest w tym przypadku dźwięk D, tercją małą jest dźwięk F, natomiast dźwięk A to tercja wielka. Standardowy akord molowy składa się z tercji małej oraz wielkiej.
Zerknij na diagram i zauważ, że naciskając pierwszą strunę na pierwszym progu otrzymujemy dźwięk F. Naciskając trzecią strunę na drugim progu otrzymujemy dźwięk A. Natomiast naciskając drugą strunę na trzecim progu otrzymujemy dźwięk D. Czwarta pusta struna to dźwięk D.
Pomimo tego, że piąta pusta struna wydaje dźwięk wchodzący w skład akordu D moll to staramy się jej nie szarpać gdyż nie jest to pryma czyli pierwszy dźwięk akordu. Spowodowałoby to delikatne zaburzenie brzmienia.
Jak wyćwiczyć akord Dm – moll?
Jeśli stykasz się po raz pierwszy z akordem d-moll to na początek zapoznaj się dokładnie z diagramem i sprawdź jakim palcem nacisnąć którą strunę. Następnie postaraj się zapamiętać w głowie kształt tego akordu. Zdejmij rękę z gryfu i ponownie naciśnij odpowiednie struny.
Ćwicz powoli, nie przejmuj się jeśli naciskanie odpowiednich strun będzie zajmować Ci początkowo sporo czasu. Każdy gitarzysta, który uczy się nowego akordu musi to robić w podobny sposób. Nawet jeśli gra już od jakiegoś czasu to opanowanie nowego chwytu nie przychodzi mu od tak sobie. Musi po prostu zapamiętać jego kształt, a następnie wyćwiczyć. Oczywiście czym bardziej jest zaawansowany w graniu tym proces ten będzie przebiegał szybciej.
Jeśli znasz już jakiś inny akord np. a moll to staraj się powoli dokonywać zmian pomiędzy tymi akordami. Zanim dokonasz zmiany miej w głowie w jaki sposób dany akord jest zbudowany i jak powinna się ułożyć ręka aby go zagrać. Sztuka szybkiego przekładania akordów polega tak naprawdę nie tyle na szybkim przekładaniu palców, ale na szybkim pomyśleniu jaki akord jest następny. Wtedy mózg wysyła sygnał do ręki, a ona już sama (gdy jest wyćwiczona) formuje odpowiedni chwyt.