Przejdź do treści

Akord (chwyt) C dur – jak zagrać?

akord c dur - chwyt
Chwyt – akord c dur

C dur to najprostsza tonacja w muzyce bez żadnych dodatkowych znaków chromatycznych. Akord C-dur jest również jednym z łatwiejszych chwytów na gitarze. Pokażę Ci jak go zagrać w wersji najbardziej standardowej naciskając 3 struny i szarpiąc 5 oraz w wersji uproszczonej gdzie musisz nacisnąć tylko 1 struną i szarpnąć 3 dolne, wiolinowe.

Jak zagrać standardowy akord C dur na gitarze?

W tej najpopularniejszej wersji akordu C-dur użyjemy trzech palców i zagramy go na pięciu pierwszych strunach.

  1. Pierwszym palcem naciśnij drugą strunę na pierwszym progu .
  2. Drugim palcem naciśnij czwartą strunę na drugim progu.
  3. Trzecim palcem naciśnij piątą strunę na trzecim progu.
  4. Graj tylko na pięciu najwyższych strunach, omijaj strunę basową e.
zapis na 7 dniowy kurs gitary

Zauważ, że przy 6 strunie basowej na diagramie znajduje się krzyżyk. Oznacza to, że tej struny nie należy uderzać podczas grania C dur. Podstawą akordu jest właśnie dźwięk C – pryma i to właśnie on powinien wybrzmieć na samym początku.

Jak widzisz akord durowy C-dur gra się na gitarze bardzo podobnie do akordu molowego A-moll. Trzeba tylko zmienić położenia trzeciego palca.

Wskazówki praktyczne

  • Chwyt c dur wymaga nieco większego rozłożenia palców. Upewnij się, że wszystkie palce znajdują się na odpowiednich strunach i progach. Na pewno na początku należy to kontrolować wzrokowo.
  • Inną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to aby uważać na sąsiednie struny. Staraj się zawsze wciskać struny końcówkami palców aby przez przypadek nie wytłumić strun sąsiednich lub nie spowodować ich niepotrzebnego brzęczenia.

Jak szybko wyćwiczyć chwyt c dur?

Świetnym sposobem na zapamiętanie kształtu C-dur jest wspomniane już w innych wpisach ćwiczenie polegające na chwytaniu i puszczaniu akordu – kilka razy w kółko.

  1. Zacznij od położenia palców na strunach tak aby chwycić C-dur.
  2. Policz do czterech, brzdąkając przy każdym uderzeniu.
  3. Następnie zdejmij palce ze strun na cztery uderzenia.
  4. Załóż palce z powrotem i powtórz.

Zdejmowanie i ponowne układanie palców na odpowiednich strunach w ten sposób pomoże mózgowi zapamiętać kształt akordu. Cztery wolne szarpnięcia dadzą Ci wystarczająco dużo czasu na dokładne umieszczenie palców.

Kiedy będziesz gotowy, wypróbuj tę samą technikę, ale tym razem zmieniaj chwyty, np. C z akordem A moll lub E moll.

Wersja akordu C-dur granego jednym palcem na 3 strunach

Akord c dur na 3 strunach jednym palcem
Akord C-dur grany na 3 strunach z naciśnięciem tylko jednej struny

Jeśli dopiero zaczynasz, w ciągu pierwszych kilku dni grania może być Ci trudno chwycić standardowy akord C. Oto prosta, jednopalcowa wersja, która pomoże Ci zacząć.

Ma wszystkie te same nuty, co bardziej popularna wersja, ale dźwięk nie jest tak bogaty i pełny.

Wszystko, co musisz zrobić, to położyć pierwszy palec na pierwszym progu drugiej struny, a następnie zagrać na najcieńszych trzech strunach omijając 3 struny basowe.

Gdy już opanujesz tę wersję, spróbuj nauczyć się bardziej popularnej, standardowej wersji, omówionej powyżej.

Z jakich dokładnie dźwięków składa się akord C-dur?

Generalnie każdy akord durowy składa się z trzech podstawowych dźwięków tworzących tzw. trójdźwięk.

Dokładnie trójdźwięk składa się z pierwszego, trzeciego oraz piątego stopnia gamy. W przypadku akordu C są to dźwięki C, E oraz G. Poznanie poszczególnych, podstawowych dźwięków każdego akordu jest dość istotne. Powoli Ci to w przyszłości tworzyć muzykę i grać piękne solówki :). Wyobraź sobie, że grasz solówkę do każdego utworu na podstawie akordów. To naprawdę jest możliwe i możesz zaskoczyć tym wiele osób.

Zauważ, że chwytając C-dur na gitarze w standardowy sposób otrzymujesz dwa dźwięki C. Pierwszy z nich wydaje 5 struna wciśnięta na trzecim progu, a drugi wyższy wydaje druga struna wciśnięta pierwszym palcem na pierwszym progu.

Dźwięk E również pojawia się 2 razy. Otrzymujemy go z wciśniętej czwartej struny drugim palcem na drugim progu oraz z pustej pierwszej struny.

Dźwięk G wydaje pusta struna trzecia. Należy naciskać struny na gryfie dokładnie aby przez przypadek nie wyciszyć dźwięków wchodzących w skład danego akordu. Pół biedy jeśli wyciszymy tylko jedną strunę gdzie dźwięk jest „zdublowany” i występuję także na innej. Problem pojawi się w momencie gdy zupełnie wyciszymy jakiś dźwięk z trójdźwięku podstawowego. Otrzymamy wtedy zupełnie inny akord i na pewno pojawi się fałsz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *