Przejdź do treści
akord c7 - chwyt
Akord C7 na diagramie

Akord septymowy C7 zbudujesz w łatwy sposób na podstawie durowego akordu C. „Budowanie” nowego akordu na podstawie poznanych już wcześniej chwytów to według mnie najlepszy i najszybszy sposób na naukę. Akord C7 ma bardzo charakterystyczne brzmienie i jest często wykorzystywany w wielu utworach granych w tonacji C dur.

Jak zagrać akord C7?

Na początek polecam zerknąć na diagram aby sprawdzić czym różni się chwyt C7 od zwykłego durowego chwytu C. Jak widzisz wystarczy wcisnąć dodatkowo tylko jedną strunę, dokładnie wciskamy trzecią strunę na trzecim progu małym palcem lewej ręki.

Zauważ również, że na diagramie przy szóstej najgrubszej strunie basowej narysowany jest krzyżyk. Oznacza to, że nie szarpiemy tej struny podczas grania gdyż zaburzy to prawidłowe brzmienie akordu septymowego C7.

Poniżej dokładna instrukcja jak chwycić akord C7 krok po kroku:

  1. Palcem wskazującym naciśnij drugą strunę na pierwszym progu.
  2. Palcem środkowym wciśnij czwartą strunę na drugim progu.
  3. Serdecznym palcem naciśnij piątą strunę na trzecim progu.
  4. Małym palcem wciśnij trzecią strunę również na 3 progu gryfu.

Grając prawą ręką staraj się szarpać tylko za 5 pierwszych strun, omijaj najgrubszą, szóstą strunę basową. Początkowo może trochę brakować Ci precyzji, ale nie przejmuj się tym, przyjdzie z czasem ;).

Z jakich dokładnie dźwięków składa się akord C7?

Akord C7 składa się z dźwięku C, E, G oraz B. Jest to akord septymowy, wszystkie akordy septymowe budujemy w taki sposób, że do standardowego akordu durowego dokładamy tercję małą i w ten sposób uzyskujemy dźwięk nazywany septymą.

Wskazówki ćwiczeniowe

Zanim przerazisz się, że aby zagrać C7 musisz nacisnąć aż 4 struny chwyć podejrzewam znany już Tobie doskonale akord C dur. Następnie zgodnie z diagramem naciśnij małym, czwartym palcem strunę dzięki, której wybrzmi septyma.

Ćwicz na początku dokładając i zdejmując mały palec tak żeby grać na zmianę akord C dur oraz C7. Słyszysz różnicę w brzmieniu? Prawda, że jest wyraźna i przyjemna dla ucha? Akordy septymowe charakteryzują się nostalgicznym brzmieniem.

Następnie chwytaj C7 na zmianę z innymi akordami, najpierw powoli z patrzeniem, a potem coraz szybciej już bez patrzenia. Nie przejmuj się, jeśli początkowo będzie Ci to zajmować sporo czasu. Aby opanować nowy już trochę bardziej zaawansowany chwyt należy poświecić „trochę” czasu na ćwiczenia. Nie staraj się go opanować od razu powiedzmy ćwicząc przez godzinę czy dwie lecz poświęć na trening nowego akordu powiedzmy 5-10 minut ćwicz go z innymi znanymi już chwatami i w ten sposób poszerzaj swój arsenał.

Po kilku dniach w naturalny sposób będzie już grać swobodnie nawet bez patrzenia akord C7.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *