Przejdź do treści
Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online
akord g dur - chwyt
Chwyt – akord G dur

W tym wpisie nauczę Cię jak zagrać durowy akord G na gitarze. Akord G-dur jest jednym z pierwszych akordów, który uczą się grać początkujący gitarzyści i jest on naprawdę łatwy. Lewą ręką musimy wcisnąć tylko 3 struny. Nie musisz uważać grając prawą ręką gdyż szarpiesz za wszystkie 6 strun.

Jak zagrać akord G dur na gitarze krok po kroku?

Jak już wcześniej zaznaczyłem żeby zagrać akord G dur będziesz używać tylko trzech palców lewej ręki. Dokładnie drugiego, trzeciego oraz czwartego:

  1. Drugim palcem lewej ręki naciśnij piątą strunę na drugim progu.
  2. Trzecim palcem naciśnij szóstą strunę na trzecim progu.
  3. Natomiast czwartym palcem naciśnij pierwszą strunę na trzecim progu.
zapis na 7 dniowy kurs gitary

Gitarowy akord G-dur to absolutny must have jeśli chodzi o naukę gry na gitarze. Na szczęście jest na tyle łatwy, że na pewno go szybko opanujesz. Ja w swoim poradniku pokazuję Ci najbardziej popularne palcowe. Alternatywnie zamiast grać go drugim trzecim i czwartym palcem możesz zagrać go pierwszym, drugim i trzecim palcem. Reszta pozostaje bez zmian. Jednak zaznaczam jeszcze raz, że ta pierwsza wersja, którą widzisz na diagramie powyżej jest znacznie popularniejsza i moim zdaniem łatwiejsza nie tylko w nauce, ale również w połączeniu z innymi akordami.

Jak zbudowany jest akord durowy G-dur?

Dźwiękiem podstawowym akordu g dur jest naturalnie dźwięk G (pryma) czyli pierwszy stopień gamy durowej. Dźwięk G otrzymujemy na gitarze szarpiąc za szóstą basową strunę wciskając ją jednocześnie drugim palcem lewej ręki na trzecim progu. Dźwięk ten otrzymujemy również szarpiąc za trzecią, pustą strunę wiolinową. Trzecie powtórzenie dźwięku G otrzymujemy szarpiąc za pierwszą strunę wiolinową, którą wciskamy czwartym palcem na trzecim progu.

Kolejnym dźwiękiem podstawowym wchodzącym w skład akordu G jest trzeci stopień gamy (tercja wielka) czyli w tym przypadku dźwięk H. Dźwięk ten otrzymujemy naciskając piątą strunę basową na drugim progu oraz grając pustą, drugą strunę wiolinową.

Kolejny dźwięk z trójdźwięku podstawowego to piąty stopień gamy (tercja mała). W przypadku gamy G dur jest to dźwięk D. Dźwięk ten otrzymujemy szarpiąc za pustą czwartą strunę.

Jak ćwiczyć aby szybko nauczyć się chwytu G dur.

Zacznij powoli od położenia wymaganych palców lewej ręki w odpowiednich miejscach na gryfie zgodnie z diagramem. Graj prawą ręką cztery uderzenia, a następnie zdejmij palce z gryfu na kolejne cztery uderzenia. Następnie powoli ponownie „złap” akord palcami lewej ręki.

To zmusi twój mózg do zapamiętania położenia palców lewej ręki, podczas gdy cztery uderzenia dadzą ci szansę na myślenie.

Podczas nauki nowego akordu jednym z najlepszych sposobów na ćwiczenie jest granie go z już innym poznanym wcześniej. Polecam na początek ćwiczyć go z poznanym wcześniej akordem gitarowym D dur. Jest to kombinacja bardzo często wykorzystywana w wielu piosenkach rozrywkowych na gitarę.

W tym wpisie pokazałem Ci w jaki sposób możesz zagrać akord gitarowy G dur. Oczywiście to nie jedyna możliwość. Możesz go również zagrać w sposób barowy czyli z poprzeczką. Jednak w tym przypadku warto najpierw trochę pograć i nabrać w palcach więcej siły.

2 komentarze do “Jak zagrać akord G-dur – chwyt gitarowy”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *