Przejdź do treści
akord a dur - chwyt
Chwyt – akord A-dur

Dziś kolejny chwyt z kolekcji akordów durowych, mianowicie A dur. Prawie zawsze akord ten jest zapisywany w muzyce jako wielka litera A. Aby go zagrać potrzebujemy wcisnąć 3 struny palcami lewej ręki, dwie pozostawić puste natomiast strunę szóstą tak jak widzisz na diagramie wytłumić (starać się za nią nie szarpać podczas grania).

Jak zagrać na gitarze akord A-dur?

Zagranie akordu A-dur nie jest już tak łatwe jak granie innych akordów opisywanych na blogu do tej pory, ale dla chcącego nic trudnego. Delikatny problem będą miały osoby, które posiadają duże palce. Zauważ na diagramie, że aby chwycić A musimy położyć trzy sąsiadujące ze sobą palce bardzo blisko siebie na tym samym progu. Osobom z większymi palcami trudno po prostu jest się pomieścić na gryfie gitary akustycznej. Na gitarze klasycznej nie powinno być natomiast żadnego problemu.

  1. Drugim palcem lewej ręki naciśnij czwartą strunę na drugim progu .
  2. Trzecim palcem naciśnij trzecią strunę na drugim progu.
  3. Czwartym palcem naciśnij drugą strunę na drugim progu.
  4. Graj tylko na pięciu najwyższych strunach, omijaj najgrubszą strunę basową.

Nie przejmuj się jeśli podczas grania A-dur na początku pojawi się nieprzyjemne brzęczenie czy wytłumienie niektórych strun. To zjawisko naturalne właśnie ze względu na dość bliskie położenie wszystkich trzech używanych palców. Staraj się na początku robić wszystko co w twojej mocy aby zagrać go w miarę dokładnie. Z biegiem czasu gdy Twoja ręka i palce zyskają na sprawności akord ten wybrzmi w 100% poprawnie. Jeśli jesteś jeszcze dzieckiem lub jesteś filigranową kobietą A dur nie sprawi Ci żadnego problemu nawet na początku.

Jak zbudowany jest akord A dur?

Podstawowe dźwięki wchodzące w składa akordu A dur to naturalnie dźwięk A, następnie dźwięk Cis oraz dźwięk D.

A dur na klawiaturze

„Czysty” akord A powinien zawierać tylko te 3 dźwięki z trójdźwięku podstawowego. Wciskając struny tak jak pokazano na diagramie pierwsza struna (licząc od dołu) zagra E, druga Cis, trzecia A, czwarta E, natomiast piąta kolejny raz dźwięk A. Szóstej najgrubszej struny starami się w ogóle nie szarpać. Jeśli szarpniemy za tę strunę fałszu nie będzie, ale zniekształci ona brzmienie.

Jak szybko wyćwiczyć akord A-dur?

Na przekór tego co napisałem w nagłówku ćwicz powoli, ale dokładnie. Drogi na skróty w nauce gry na gitarze niestety nie ma. Każdy musi spędzić przy tym podobną ilość czasu. Początkowo staraj się powoli w prawidłowy sposób nacisnąć wszystkie wymagane struny, a następnie powoli szarpnij prawą ręką. Słuchaj czy akord brzmi czysto, czy nie pojawiają się żadne niepokojące zgrzyty.

Jeśli coś brzęczy, zgrzyta, nie brzmi tak jak powinno to popraw docisk i sprawdź czy przypadkiem nie dotykasz bokami palców sąsiednich strun. Teraz ponownie szarpnij za struny prawą ręką i sprawdź czy jest poprawa.

Gdy w miarę swobodnie będziesz w stanie chwytać akord A dur, połącz go z innymi akordami, które już znasz. Ćwicz do momentu, aż będziesz w stanie przekładać akordy dość swobodnie. Spróbuj zagrać jakąś piosenkę, jest wiele piosenek na gitarę, które wymagają znajomości tylko kilku podstawowych akordów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *