Przejdź do treści

Wojciech Młynarski

Wojciech Marian Młynarski (ur. 26 marca 1941 w Warszawie, zm. 15 marca 2017 tamże) był wybitnym polskim poetą, reżyserem, wykonawcą piosenki autorskiej, satyrykiem, artystą kabaretowym, autorem tekstów piosenek i librett oraz tłumaczem. Znany przede wszystkim z autorskich recitali, Młynarski jest uznawany przez wielu za najwybitniejszego twórcę tekstów w powojennej historii kabaretu literackiego w Polsce. Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Wczesna Kariera
Młynarski debiutował na początku lat 60. w studenckim kabarecie klubu „Hybrydy”. Był autorem i reżyserem dwóch programów kabaretu: „Radosna gęba stabilizacji” (1962) oraz „Ludzie to kupią” (1963). Jego twórczość szybko zyskała popularność, a on sam stał się jednym z najważniejszych głosów polskiej sceny kabaretowej.

Twórczość Muzyczna
Mimo że Młynarski często wykonywał swoje piosenki sam, wiele z nich stało się znane dzięki interpretacjom innych artystów. Wykonawcy jego utworów to m.in. Michał Bajor, Hanna Banaszak, Ewa Bem, Halina Frąckowiak, Edyta Geppert, Anna German, Irena Jarocka, Kalina Jędrusik, Krystyna Konarska, Halina Kunicka, Krzysztof Krawczyk, Grażyna Łobaszewska, Alicja Majewska, Krystyna Prońko, Łucja Prus, Maryla Rodowicz, Irena Santor, Zbigniew Wodecki, Maciej Maleńczuk, Andrzej Zaucha, oraz zespoły takie jak Raz, Dwa, Trzy, Alibabki, 2 plus 1, Quorum i Skaldowie. Projekt „Młynarski Plays Młynarski” zainicjowany przez jego syna Jana, wraz z gwiazdami polskiej estrady, jest hołdem dla jego twórczości.

Przekłady i Adaptacje
Młynarski był również znanym tłumaczem, przekładając piosenki z musicali takich jak „Kabaret”, „Jesus Christ Superstar” i „Chicago”. Na scenie Teatru Ateneum realizował programy autorskie poświęcone wybitnym artystom i twórcom, takim jak Jacques Brel, Marian Hemar, Hanka Ordonówna, Włodzimierz Wysocki oraz Georges Brassens (Teatr Rampa, gdzie zajmował się częściowym przekładem, scenariuszem i reżyserią). Jego działalność nie ograniczała się jedynie do twórczości muzycznej i literackiej – był również członkiem rady programowej Teatru Rozmaitości.

Dziedzictwo
Młynarski pozostawił po sobie bogaty dorobek artystyczny, który wpływał na polską kulturę przez wiele dekad. Jego prace są znane z głębokiej satyry, błyskotliwych tekstów i niezrównanej umiejętności łączenia poezji z muzyką. Do dziś jest uważany za jednego z najwybitniejszych twórców tekstów w historii polskiej muzyki i kabaretu.