Przejdź do treści

Maciej Maleńczuk

Maciej Maleńczuk to znacząca postać polskiej sceny muzycznej, która swoją karierę zaczęła w latach 80. XX wieku jako wokalista i gitarzysta rockowy. Urodził się 14 sierpnia 1961 roku w Wojcieszowie, a jego pełne imię to Mirosław Maciej Maleńczuk. Jest również poetą i osobowością telewizyjną.

Jego życie było pełne zawirowań już od młodości. Maleńczuk uczęszczał do kilku szkół podstawowych, a następnie do szkoły zawodowej, jednakże nie ukończył liceum zawodowego. W 1981 roku został skazany na dwa lata więzienia za odmowę odbycia służby wojskowej, którą odbywał w Gdańsku i Stargardzie. Po wyjściu na wolność zaczął swoją karierę muzyczną jako muzyk uliczny, głównie w Krakowie i Warszawie.

W 1986 roku dołączył do zespołu Püdelsi, gdzie pełnił rolę wokalisty i frontmana. Nagrali razem pięć płyt. W 1989 roku rozpoczął również karierę solową, wydając album pt. „Historia obyczaju”. Oprócz muzyki, Maleńczuk jest również autorem wierszy, które często są tekstami jego piosenek.

Jest także znany z zaangażowania w życie kulturalne i społeczne. W 2004 roku był jednym z jurorów w trzeciej edycji programu rozrywkowego Polsatu Idol. W 2011 roku został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jest także kibicem krakowskiego klubu sportowego Cracovia i napisał hymn klubu.

W życiu prywatnym Maleńczuk jest ojcem czterech córek i mieszka w Krakowie. Jest krytykiem partii Prawo i Sprawiedliwość oraz Jarosława Kaczyńskiego, wyrażając publicznie swoje poglądy polityczne i angażując się w dyskusję na temat sytuacji politycznej w Polsce.

Ostatnia nocka – Yugopolis & Maciej Maleńczuk

–>Pobierz wersję do druku w PDF<– Am                     G               C1. Boli mnie głowa i nie mogę spać ,F                       Echociaż dokoła wszyscy już posnęli ,Am                    G                 Cnie mogę leżeć a nie mogę wstać,F                   Emija ostatnia nocka w mojej celi. Am                     G               CRef: Tylko noc, noc, noc, płoną… Dowiedz się więcej »Ostatnia nocka – Yugopolis & Maciej Maleńczuk