Przejdź do treści

Zespół Kury

Kury to polski zespół muzyczny, zaliczany do nurtu yass, który został założony w czerwcu 1992 roku przez Ryszarda „Tymona” Tymańskiego.

Pierwszy album zespołu, zatytułowany „Kablox-niesłyna histaria”, został wydany w 1995 roku. Pytany o pochodzenie nazwy, Tymański tłumaczył: „Szukaliśmy nazwy dość bohaterskiej, heroicznej, która określiłaby obszar naszych heroicznych eksploracji dźwiękowych. Myślałem o czymś bardzo pompatycznym, nazwie, która będzie mocna. I moja była żona wyszła z nazwą Kury. To nas osłabiło na wieki i jakoś zostało.

Kury jak wiadomo to istoty płochliwe i głupawe. Uważam, że to bardzo pozytywna nazwa.” W 1998 roku Kury wydały album „P.O.L.O.V.I.R.U.S.”, który został nagrodzony m.in. Fryderykiem. Ten album był komentarzem do polskiej muzyki popularnej. Po samobójczej śmierci Jacka Oltera 6 stycznia 2001 roku w składzie Kur na perkusji grali Jacek Stromski, Rory Walsh i Kuba Staruszkiewicz. W grudniu 2003 roku Tymański zawiesił działalność zespołu.

W 2011 roku Kury wystąpiły na Off Festivalu, wykonując album „P.O.L.O.V.I.R.U.S.” w składzie z Tymonem Tymańskim, Piotrem Pawlakiem i Kubą Staruszkiewiczem oraz na kilku pojedynczych koncertach w latach 2011 i 2012. W listopadzie 2023 roku zespół zagrał na festiwalu Inside Seaside w Gdańsku. Reedycja albumu „P.O.L.O.V.I.R.U.S.” została wydana nakładem wydawnictwa S7. Na wiosnę 2024 roku ogłoszono minitransę koncertową w składzie: Tymon Tymański, Piotr Pawlak, Jacek Prościński, Szymon Burnos, Olaf Deriglasoff oraz Jerzy Mazzoll.