Przejdź do treści

The Animals

The Animals to brytyjski zespół rockowy, który odegrał znaczącą rolę w historii muzyki, szczególnie w okresie tzw. brytyjskiej inwazji. Powstał w 1957 roku z inicjatywy wokalisty i muzyka Alana Price’a, a jego nazwa ewoluowała z The Pagans i The Alan Price Combo na The Animals w 1963 roku.

Grupa zyskała rozpoznawalność dzięki swojemu charakterystycznemu brzmieniu, które początkowo oscylowało wokół rhythm and bluesa, a później eksperymentowało także z psychodelicznym rockiem. Ich muzyka cechowała się długimi, powtarzalnymi riffami gitarowymi oraz wibrującymi pasażami organowymi.

Największym sukcesem zespołu był międzynarodowy hit „The House of the Rising Sun”, który zdobył uznanie już we wczesnych latach 60. The Animals nagrali również wiele innych coverów oraz własnych kompozycji, które jednak nie osiągnęły takiego samego sukcesu.

Wewnętrzne konflikty personalne, szczególnie między Ericiem Burdonem, Alanem Price’em i Hiltonem Valentine’em, doprowadziły do ciągłego napięcia w grupie i ostatecznego rozpadu w 1966 roku. Po rozpadzie zespołu Burdon próbował reanimować swoją karierę, tworząc nowy zespół Eric Burdon and the New Animals.

Mimo że The Animals wielokrotnie się rozpadali i próbowali reaktywować, ostatecznie zespół oficjalnie zakończył działalność w 1968 roku. Ostatnim epizodem w ich historii było ponowne połączenie się w oryginalnym składzie w 1976 roku, co zaowocowało nagraniem albumu „Before We Were So Rudely Interrupted” oraz późniejszymi wydaniami w latach 80. Ostatecznie w 1994 roku zespół został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame, co potwierdza jego wpływ na światową muzykę rockową.