Przejdź do treści

John Legend

John Legend, właściwie John Stephens (ur. 28 grudnia 1978 w Springfield) to amerykański piosenkarz R&B, kompozytor i pianista. Zdobył Oscara za najlepszą piosenkę oryginalną za utwór „Glory”.

Życiorys
Legend rozpoczął naukę muzyki już w wieku czterech lat, grając utwory gospel na fortepianie klasycznym i śpiewając w kościelnym chórze dziecięcym. Ukończył Springfield North High School w wieku 16 lat, a następnie uczęszczał na studia na uniwersytecie w Pensylwanii, gdzie był liderem grupy wokalnej Counterparts, wykonującej a cappella.

Kariera muzyczna
Po studiach Legend pracował w firmie Boston Consulting Group w Bostonie, a później w Nowym Jorku. Występował w mniejszych klubach w Nowym Jorku, Filadelfii i Waszyngtonie. Jego współlokator, Devon Harris, zapoznał go z Kanye Westem, wtedy jeszcze wschodzącą gwiazdą hip-hopu. Legend zaczął współpracę z Westem, asystując mu przy produkcji albumu „The College Dropout” i podpisując kontrakt z jego wytwórnią, G.O.O.D. Music. W 2004 roku wydał swój debiutancki album „Get Lifted”, który odniósł sukces komercyjny.

W kolejnych latach Legend wydał kolejne albumy, takie jak „Once Again” (2006), „Evolver” (2008) i „Love in the Future” (2013). Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, w tym Oscara za utwór „Glory” z filmu „Selma”.

Legend jest także aktywny jako aktor, występując między innymi w filmie „La La Land” (2016). Jest również trenerem w amerykańskiej edycji programu „The Voice”.

Życie prywatne
W 2013 roku Legend poślubił modelkę Chrissy Teigen. Mają czwórkę dzieci: Lunę (ur. 2016), Milesa (ur. 2018), Esti (ur. 2023) i Wrena (ur. 2023), który przyszedł na świat dzięki surogatce.

Muzyka
Mimo że utwory Legenda są głównie utrzymane w stylistyce R&B i soulu, artysta przyznaje, że duży wpływ na nie ma muzyka gospel, która stanowiła ważną część jego dzieciństwa. Fortepian odgrywa kluczową rolę w jego twórczości, ponieważ Legend uczył się grać na nim od najmłodszych lat i komponuje własne utwory.