Przejdź do treści

Jerzy Porębski

Jerzy Porębski był wyjątkowym polskim naukowcem, pieśniarzem, wykonawcą szant i autorem piosenek o tematyce morskiej, publicystą, rybakiem i żeglarzem, oraz animatorem ruchu szantowego w Polsce. Urodził się 28 marca 1939 roku w Sosnowcu, a zmarł 19 sierpnia 2021 roku.

Po ukończeniu I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia w Bytomiu w 1956 roku, kontynuował naukę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdzie zdobył tytuł doktora oceanografii biologicznej. Już w trakcie studiów rozwijał swoje zainteresowania muzyczne, uczył się gry na trąbce w szkole muzycznej i założył Studencki Jazz-Klub „Nawojka”, zostając jego prezesem.

Po ukończeniu edukacji, w 1965 roku rozpoczął pracę w Morskim Instytucie Rybackim w Świnoujściu, gdzie pływał na polskim statku oceanograficznym RV Profesor Siedlecki. W 1982 roku, wspólnie z Ryszardem Muzajem, Markiem Szurawskim i Januszem Sikorskim, założył zespół muzyczny Stare Dzwony.

Mieszkał na wyspie Wolin, w Lubinie, w gminie Międzyzdroje. Został pochowany na cmentarzu w Świnoujściu. Za swoje zasługi, w 2015 roku został uhonorowany tytułem Honorowego Obywatelstwa Świnoujścia. Jerzy Porębski był nie tylko wybitnym naukowcem, ale także cenionym artystą i pasjonatem życia morskiego, który pozostawił niezatarte ślady w polskiej kulturze i społeczności szantowej.

Gdzie ta keja – Jerzy Porębski

Am                                      G                      Am1. Gdyby tak ktoś przyszedł i powiedział – Stary czy masz czas?           C       G             CPotrzebuję do załogi jakąś nową twarz       C                        F            DmAmazonka Wielka Rafa oceany trzy            Am                                   E7                 AmRejs na całość rok, dwa lata –… Dowiedz się więcej »Gdzie ta keja – Jerzy Porębski