Przejdź do treści

Janusz Laskowski

anusz Laskowski to niezapomniany polski piosenkarz muzyki rozrywkowej, kompozytor i aranżer, który urodził się 5 stycznia 1946 roku w Pożarkach. Jego kariera artystyczna rozpoczęła się w latach 60. XX wieku, kiedy to debiutował jako piosenkarz i kompozytor w amatorskim zespole Ananasy w Białymstoku. Później prowadził własny zespół o nazwie Dacyty.

Jego nagrania, zwłaszcza na pocztówkach dźwiękowych, przyniosły mu ogromną popularność, zdobywając dla niego tytuł „króla płyt pocztówkowych”. Piosenki takie jak „Beata z Albatrosa”, „Żółty jesienny liść” i „Kolorowe jarmarki” stały się prawdziwymi przebojami, a jego talent został doceniony nagrodą Dziennikarzy na 15. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 1977 roku.

Jego utwory regularnie zajmowały wysokie pozycje na listach przebojów w radiu i telewizji. Janusz Laskowski koncertował nie tylko w Polsce, ale także dla Polonii w różnych krajach europejskich, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii, zyskując sobie rzesze wiernych fanów.

Poza karierą muzyczną, Janusz Laskowski zaangażowany był również w działalność charytatywną, wspierając instytucje związane z Kościołem katolickim. Był częstym gościem koncertów i uroczystości religijnych. Za swoje zasługi został uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Augustowa.

Janusz Laskowski odszedł, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w historii polskiej muzyki rozrywkowej, a jego piosenki wciąż są wspominane z nostalgią i sentymentem przez wielu słuchaczy.

Beata z Albatrosa – Janusz Laskowski

           Am                                             DmSiedem dziewcząt z Albatrosa – tyś jedyna,           G                                        C      E7dziś pozostał mi po tobie smutek, żal.           Am                                             DmMiałaś wtedy siedemnaście lat, dziewczyno, E7                                                     Am    E7w Augustowie pierwszy raz ujrzałem Cię.        Am                                  DmA na imię miałaś właśnie Beata,           G                                          C    E7piękne… Dowiedz się więcej »Beata z Albatrosa – Janusz Laskowski