Przejdź do treści

Fasolki

Fasolki to ikoniczny dziecięcy zespół wokalno-taneczny z Warszawy, który powstał w 1983 roku dla potrzeb Telewizji Polskiej. Ich występy regularnie gościły w programach skierowanych do najmłodszych, takich jak: Fasola, Tik-Tak, Ciuchcia, Teleferie, Jedyneczka i Budzik.

Zespół Fasolki jest znany głównie z szeregu piosenek, które szybko stały się klasyką wśród dziecięcych utworów. Do najbardziej rozpoznawalnych należą m.in.: „Myj zęby”, „Mydło lubi zabawę”, „Domowa piosenka”, „Czuję głód”, „Zabiorę brata”, „A ja rosnę”, „Kropelka złotych marzeń”, „Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki”, „Ciocia z Ameryki”, „Dżdżownica jazz” i wiele innych. Repertuar Fasolek obejmuje ponad 500 utworów napisanych przez takich autorów jak: Ewa Chotomska, Andrzej M. Grabowski, Krzysztof Marzec, Jarosław Kukulski, Adam Skorupka, Wanda Chotomska, Teresa Niewiarowska i inni.

Z zespołu Fasolki wywodzi się kilku aktorów i piosenkarzy, którzy odnieśli sukcesy w swoich karierach, takich jak Joanna Jabłczyńska, Monika Mrozowska, Aneta Zając, Grzegorz Hardej, Robert Gołaszewski, Sebastian Cybulski, Arkadiusz Niezgoda, Jacek Wolszczak, Hanna Górecka.

Fasolki funkcjonują przy Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Łazienkowskiej w Warszawie. W 2013 roku zespół świętował 30-lecie istnienia w teatrze Komedia w Warszawie, pod honorowym patronatem Anny Komorowskiej, małżonki ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego. W 2018 roku obchodzili 35-lecie istnienia w warszawskim Teatrze Palladium, a za swoją działalność zostali uhonorowani m.in. Odznaką Honorową Zasłużonego dla Warszawy oraz Orderem Uśmiechu dla Ewy Chotomskiej.

Kundel bury – fasolki

–>Pobierz wersję do druku w PDF<–               C                                           GGdy był mały, to znalazłem go w ogródku        G7                                             CI wyglądał jak czterdzieści osiem smutków:        C7                                          FTaki mały, taki chudy, nie miał domu ani budy,                D                                              GWięc, go wziąłem, przygarnąłem, no i jest.             C           F            CRazem… Dowiedz się więcej »Kundel bury – fasolki