Przejdź do treści

EKT Gdynia

EKT Gdynia to polski zespół muzyczny, który powstał w 1986 roku w Kieleńskiej Hucie z inicjatywy Jana Wydry. Nazwa zespołu pochodzi od Elitarnego Klubu Turystycznego, który miał swoją siedzibę w Gdyni. Początkowo grupa koncentrowała się na piosenkach turystycznych, zdobywając pierwsze wyróżnienie na festiwalu „Włóczęga” w Zielonej Górze w 1986 roku. Z biegiem czasu EKT Gdynia przekształciła się w jeden z najpopularniejszych zespołów w Polsce wykonujących piosenki żeglarskie.

Trzon zespołu tworzyli założyciel, główny wokalista, autor tekstów oraz muzyki Jan Wydra, a także Ireneusz Wójcicki oraz perkusista Jacek Fimiak. Z zespołem blisko współpracowali również tacy muzycy jak Józef Kaniecki (skrzypce), Zdzisław Szczypka (harmonijka ustna) i Krzysztof Jurkiewicz (śpiew, drumla, mandolina).

3 marca 2006 roku we Wrocławiu odbył się koncert z okazji 20-lecia istnienia zespołu. Na gali wystąpili również Gdańska Formacja Szantowa, Ryczące Dwudziestki, Orkiestra Samanta oraz Sąsiedzi. Wkrótce potem u jednego z członków zespołu, Irka „Messaliny” Wójcickiego, zdiagnozowano złośliwy nowotwór skóry, co wykluczyło go na kilka miesięcy z działalności artystycznej. Jesienią tego samego roku zorganizowano serię koncertów w największych miastach Polski, takich jak Warszawa, Łódź, Wrocław i Kielce, aby zbierać fundusze na leczenie artysty. Niestety, w nocy z 25 na 26 listopada 2011 roku Irek „Messalina” Wójcicki przegrał walkę z nawrotem choroby. Pogrzeb odbył się 2 grudnia 2011 roku na cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim w Łodzi.

EKT Gdynia to zespół, który mimo trudności losu i zmian w składzie, pozostaje ważnym elementem polskiej sceny muzycznej, szczególnie w zakresie piosenki żeglarskiej, zyskując wiernych fanów i kontynuując swoją muzyczną podróż przez lata.