Przejdź do treści

Chłopcy z placu broni

Chłopcy z Placu Broni to legendarny polski zespół rockowy, który swoją działalność rozpoczął w marcu 1987 roku w Krakowie. Ich muzyka łączyła w sobie elementy rocka, punk rocka oraz reggae, co sprawiło, że szybko zdobyli uznanie zarówno wśród krytyków, jak i słuchaczy.

Od samego początku istnienia grupy, jej liderem był Bogdan Łyszkiewicz, który pełnił funkcję wokalisty, gitarzysty i głównego kompozytora. Pierwszy skład uzupełniali gitarzysta Jacek Królik, basista Waldemar Raźny i perkusista Wojciech Namaczyński, a także menedżer Jarosław Sokół. Już w kwietniu 1987 roku zespół nagrał kasetę demo, która zaowocowała rekomendacją od Kory (Maanam) do udziału w Festiwalu w Jarocinie.

Chłopcy z Placu Broni szybko zyskali popularność dzięki przebojowi „Aeroplan”, który stał się ich pierwszym ogólnopolskim hitem. Jednak prawdziwym przełomem okazała się ironiczna piosenka „O! Ela”, która przez wiele tygodni zajmowała pierwsze miejsce na Listach Przebojów Programu Trzeciego.

W kolejnych latach grupa święciła triumfy na wielu festiwalach muzycznych, takich jak Jarocin czy Rock Opole. Ich debiutancki album „O! Ela” zyskał duże uznanie i cieszył się popularnością, podobnie jak kolejny krążek „Krzyż”. Jednakże napięcia w zespole oraz problemy z promocją spowodowały, że drugi album nie odniósł takiego sukcesu jak debiut.

W 1993 roku wydano składankę „Kocham Cię”, która przyniosła grupie jeszcze większą popularność. W 1996 roku ukazał się album „Uśmiechnij się!”, który został nagrany z nowymi muzykami, Siergiejem Pieriekriestowem i Grzegorzem Schneiderem. Jednakże tragiczna śmierć Bogdana Łyszkiewicza w wypadku samochodowym w 2000 roku oznaczała koniec działalności zespołu.

Chłopcy z Placu Broni zostali reaktywowani w 2015 roku, aby upamiętnić lidera grupy i jego niezapomnianą muzykę. W 2019 roku odbyły się spektakularne koncerty symfoniczne z udziałem chóru i kwartetu smyczkowego, które były hołdem dla twórczości zespołu i ich wpływu na polską scenę muzyczną.

O Ela – Chłopcy z placu broni

–>Pobierz wersję do druku w PDF<– C                        EmByłaś naprawdę fajną dziewczynąC7                        AmI było nam razem naprawdę miłoDm                                FLecz tamten to chłopak był bombowyDm                                 F                     G7Bo trafiał w dziesiątkę w strzelnicy sportowejC                        EmGdy rękę trzymałem na twoim kolanieC7                        AmTo miałem o tobie… Dowiedz się więcej »O Ela – Chłopcy z placu broni