Przejdź do treści

TGD – Trzecia Godzina Dnia

TGD, czyli Trzecia Godzina Dnia, to polski chór chrześcijański o charakterze pop-gospelowym, który powstał w 1982 roku.

Historia i wydarzenia
Pomysłodawcą i założycielem tego przedsięwzięcia, a zarazem pierwszym jego kierownikiem, był Janusz Sierla. Każdego roku podczas wakacji zespół składający się z kilku mniejszych chórów kościelnych ze zborów baptystycznych spotykał się, aby uczyć się nowych pieśni i doskonalić swoje umiejętności muzyczne. W 1988 roku chór przyjął nazwę „Trzecia Godzina Dnia”, nawiązującą do momentu zesłania Ducha Świętego opisanego w Dziejach Apostolskich (Dz.Ap. 2, 1-15). W latach 1990–1991 funkcję kierownika zespołu pełnił Sławomir Szymański. Następnie na krótko dyrygowaniem ponownie zajął się Janusz Sierla, aby ostatecznie w 1993 roku pałeczkę przekazać Piotrowi Nazarukowi.

TGD obecnie jest zespołem ekumenicznym, w którym zarówno soliści, jak i chórzyści reprezentują różne denominacje chrześcijańskie, głównie ewangelikalne, pochodzące z różnych regionów Polski. Dla członków zespołu organizowane są corocznie obozy w różnych miejscach Polski, podczas których chór ćwiczy repertuar i integruje się ze sobą. Kilka lat temu dla chętnych do wspólnego spędzania czasu z zespołem poprzez śpiewanie, wspólnotę i modlitwę stworzono warsztaty-rekolekcje o nazwie „Trzy Głośne Dni z TGD”.

Dwa koncerty przyniosły zespołowi największą popularność: wielkanocny „Wierzyć, to znaczy chodzić po wodzie” (2001) oraz bożonarodzeniowy „Raduj się świecie” (2003), które wielokrotnie emitowano na antenie Telewizji Polskiej. Koncerty zostały zrealizowane wspólnie z laureatami programu „Szansa na sukces”, a ich reżyserią zajęła się Elżbieta Skrętkowska. W 2004 roku zespół wydał płytę „Wiara czyni cuda”. W 2006 roku chór wystąpił na zaproszenie Mezo oraz Mieczysława Szcześniaka na Sopot Festival 2006, wykonując wspólnie z nimi utwór „Wstawaj” w konkursie o Bursztynowego Słowika podczas pierwszego dnia festiwalu.

Jego miłość – TGD

Em                  HmJego miłość zakrywa grzech,C               G       DOna nie pamięta złego,Em                Hm                                 C      AmJego krew największy dar dla każdego.Em               HmJego imię potężna moc,C                   G           DJezus drogą, prawdą, życiem.Em                 Hm                                  C       AmEmmanuel, Bóg pośród nas, Odkupiciel.          Em                                      HmRef.: Bóg w łasce swej do nas zniżył się.    … Dowiedz się więcej »Jego miłość – TGD