Przejdź do treści

Coldplay

Coldplay to brytyjski zespół rockowy założony w 1996 roku przez wokalistę Chrisa Martina i gitarzystę Jonny’ego Bucklanda na University College London pod nazwą Pectoralz. Po dołączeniu basisty Guya Berrymana, grupa zmieniła nazwę na Starfish, a następnie w 1998 roku na Coldplay. Do składu dołączyli również perkusista i multiinstrumentalista Will Champion oraz menadżer Phil Harvey.

Zespół zdobył międzynarodową rozpoznawalność dzięki singlowi „Yellow” w 2000 roku, zapowiadającemu debiutancki album „Parachutes”, który otrzymał nominację do nagrody Mercury Prize. Ich drugi album, „A Rush of Blood to the Head” z 2002 roku, zdobył wiele nagród muzycznych, w tym tytuł „Albumu roku” według magazynu „New Musical Express” oraz „Najlepszej płyty wszech czasów” według słuchaczy BBC Radio 2. W 2005 roku wydali trzeci album pt. „X&Y”, który stał się najczęściej kupowanym albumem roku. Trzy lata później premierę miał czwarty album zespołu, „Viva la Vida or Death and All His Friends”, który zdobył Nagrodę Grammy w kategorii „Najlepszy rockowy album”.

Coldplay wydał od tamtej pory kilka albumów, w tym „Mylo Xyloto”, „Ghost Stories”, „A Head Full of Dreams”, „Everyday Life” i „Music of the Spheres”. Zespół zgromadził wiele nagród, w tym Brit Awards, MTV Video Music Awards i Nagrody Grammy. Od początku swojej działalności angażuje się również w różnorodne działania charytatywne.