Przejdź do treści

Stare Dobre Małżeństwo

Stare Dobre Małżeństwo (SDM) to polska grupa folkowa, która jest również znana z wykonywania poezji śpiewanej. Zespół został założony w początkach lat 80. XX wieku przez Krzysztofa Myszkowskiego i Andrzeja Sidorowicza, będących wówczas uczniami I Liceum Ogólnokształcącego w Drawsku Pomorskim. Pierwszy koncert zagrali w 1983 roku, a już rok później wzięli udział w eliminacjach do Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, gdzie zostali przedstawieni jako „Stare Dobre Małżeństwo”.

Historia zespołu była pełna zmian personalnych i artystycznych. W początkowej fazie do grupy dołączyli Aleksandra Kiełb i Sławomir Plota, a potem Marek Czerniawski i Alina Karolewicz. Kolejne lata przyniosły kolejne zmiany w składzie, ale zespół kontynuował swoją działalność, wydając płyty i dając koncerty.

Ważnym momentem w historii zespołu był rok 1989, gdy Stare Dobre Małżeństwo przyjęło formę „męską” o stabilnym składzie, w którym znaleźli się Krzysztof Myszkowski, Wojciech Czemplik, Ryszard Żarowski i Roman Ziobro. W późniejszych latach zespół ewoluował, dołączając nowych muzyków i eksplorując różnorodne brzmienia.

Po wielu latach działalności, w 2012 roku zespół zagrał swój ostatni koncert w składzie, który następnie uległ zmianom. W nowym składzie SDM kontynuowało swoją działalność, dając koncerty i nagrywając nową muzykę.

Stare Dobre Małżeństwo jest nie tylko zespołem muzycznym, ale także ważnym elementem kultury i tradycji polskiej. Ich muzyka i teksty często odnoszą się do ważnych tematów społecznych i historycznych, co sprawia, że ​​są cenieni zarówno przez fanów folkowego rocka, jak i miłośników poezji śpiewanej.

Bieszczadzkie Anioły – SDM

   Am1. Anioły są takie cicheGzwłaszcza te w Bieszczadach       Am gdy spotkasz takiego w górachEmwiele z nim nie pogadaszC                           GNajwyżej na ucho ci powie     C                         Fgdy będzie w dobrym humorze   C                   Gże skrzydła nosi w plecakuAm              Em             Am nawet przy dobrej pogodzie     Am 2. Anioły są całe… Dowiedz się więcej »Bieszczadzkie Anioły – SDM