Przejdź do treści

Stanisław Sojka

Stanisław Joachim Sojka, znany także jako Soyka, to wybitny polski wokalista jazzowy i popowy, pianista, gitarzysta, skrzypek, kompozytor oraz aranżer. Jego bogata kariera muzyczna rozpoczęła się już we wczesnym dzieciństwie, gdy zaczął występować w sopranach w chórze kościelnym. Talent muzyczny szybko się ujawnił, a już w wieku 14 lat został kościelnym organistą.

Sojka kontynuował naukę muzyczną w renomowanych instytucjach, takich jak Liceum Muzyczne w Katowicach oraz Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach, gdzie studiował aranżację i kompozycję. Już w trakcie studiów zyskał uznanie jako wokalista, współpracując z big-bandem Puls, z którym nagrał kilka utworów dla Polskiego Radia w Katowicach.

W latach 70. Sojka współpracował z zespołem jazzowym Extra Ball, co umożliwiło mu debiut solowy na scenie. Jego pierwszy recital, który odbył się w Filharmonii Narodowej w Warszawie w listopadzie 1978 roku, został zarejestrowany na potrzeby jego debiutanckiej płyty „Don’t You Cry”. Na tym albumie zaprezentował swoje interpretacje standardów jazzowych, soulowych, r&b, a także polskich pieśni ludowych i kolęd. Ten debiutancki występ przyniósł mu również I nagrodę na Lubelskich Spotkaniach Wokalistów Jazzowych.

Jego wszechstronność muzyczna objawiała się również w nagraniach popowych, w których Sojka udowadniał swoje umiejętności wokalne i interpretacyjne. Jego współpraca z Anną Jantar przy nagraniu coveru przeboju „You’re the One That I Want” to jedno z wielu osiągnięć w jego karierze.

Stanisław Sojka, działając pod pseudonimem Soyka, kontynuował swoją muzyczną podróż, zdobywając uznanie zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jego niezwykłe talenty muzyczne, wszechstronność oraz pasja do muzyki sprawiły, że stał się jednym z najwybitniejszych i najbardziej cenionych artystów polskiej sceny muzycznej.

Na miły Bóg (Tolerancja) – Stanisław Sojka

–>Pobierz wersję do druku w PDF<– Instr. (ac guitar): D A G A D A G A D                                                               ADlaczego nie mówimy o tym co nas boli otwarcieA                                                        DBudować ściany wokół siebie marna sztukaD                                             AWrażliwe słowo, czuły dotyk wystarcząD            G              A                   D   A  DCzasami tylko tego… Dowiedz się więcej »Na miły Bóg (Tolerancja) – Stanisław Sojka