Przejdź do treści

Piotr Szczepanik

Piotr Stanisław Szczepanik (ur. 14 lutego 1942 w Lublinie, zm. 20 sierpnia 2020 tamże) był wybitnym polskim piosenkarzem, aktorem i gitarzystą, który pozostawił znaczący ślad w polskiej kulturze muzycznej i teatralnej.

Edukacja i Wczesna Kariera:

Szczepanik studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jego pierwsze kroki w działalności artystycznej stawiał w kabarecie „Czart”, który występował w kultowej kawiarni „Czarcia łapa” na Starym Mieście w Lublinie oraz w kabarecie „Dren 59” działającym przy Akademii Medycznej. Jego debiut muzyczny miał miejsce w 1963 roku na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie.

Sukcesy Muzyczne:

Piotr Szczepanik stał się znany dzięki takim przebojom jak „Żółte kalendarze”, „Kochać”, „Goniąc kormorany”, „Puste koperty”, „Zabawa podmiejska” i „Nigdy więcej”. Utwory te zdobyły dużą popularność i stały się klasykami polskiej muzyki rozrywkowej. W latach 60. i 70. XX wieku występował z programem estradowo-kabaretowym „Popierajmy się” razem z Bohdanem Łazuką i Jackiem Fedorowiczem. Później kontynuował solową karierę, prezentując programy muzyczno-poetyckie i recitalne.

Działalność Aktorska:

Oprócz kariery muzycznej, Piotr Szczepanik spełniał się również jako aktor. Zagrał m.in. tytułową rolę w telewizyjnej adaptacji powieści „Cham” Elizy Orzeszkowej w 1979 roku. Jego umiejętności aktorskie były cenione zarówno przez krytyków, jak i widzów.

Wsparcie dla „Solidarności” i Działalność Społeczna:

W latach 1980-1989 Szczepanik aktywnie wspierał NSZZ „Solidarność”, współorganizując Festiwal Piosenki Prawdziwej oraz liczne koncerty w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Te wydarzenia przyciągały wielu widzów ze względu na ich artystyczny poziom i atmosferę wolności twórczej.

Działalność Po 1990 Roku:

Po 1990 roku Piotr Szczepanik był zaangażowany w działalność polityczną i kulturalną. Pełnił funkcję szefa Zespołu Współpracy ze Środowiskami Twórczymi w Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy. W 2005 roku dołączył do honorowego komitetu poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich, a w późniejszych latach wspierał także PiS i Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich.

Koncerty i Osiągnięcia:

Szczepanik koncertował nie tylko w Polsce, ale również za granicą, odwiedzając Australię, Nową Zelandię, Kanadę i wiele krajów Europy. Jego muzyka cieszyła się popularnością na całym świecie.

Śmierć i Dziedzictwo:

Piotr Szczepanik zmarł 20 sierpnia 2020 roku. Po uroczystej mszy świętej w archikatedrze lubelskiej został pochowany na cmentarzu Stare Powązki obok swojej żony, Krystyny Wąsowskiej-Szczepanik.

Podsumowanie:

Piotr Szczepanik był artystą o wszechstronnych talentach, który miał ogromny wpływ na polską muzykę i teatr. Jego twórczość i zaangażowanie w działalność społeczną pozostają żywe w pamięci jego fanów i współczesnych artystów.