Przejdź do treści

Marek Grechuta

Marek Michał Grechuta (ur. 10 grudnia 1945 w Zamościu, zm. 9 października 2006 w Krakowie) był polskim piosenkarzem, poetą, kompozytorem oraz malarzem, z wykształcenia architektem.

Jest uznawany za najważniejszego przedstawiciela polskiej poezji śpiewanej, często wykorzystującego elementy rocka, jazz-rocka i rocka progresywnego, zwłaszcza we wczesnym okresie swojej twórczości.

Zadebiutował w 1967 roku i zdobywał nagrody na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie oraz na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Pierwsze dwie płyty nagrał z zespołem Anawa, w tym album pt. „Marek Grechuta & Anawa” (1970), z którego pochodzą przeboje takie jak „Będziesz moją panią” i „Nie dokazuj”. W 1971 roku założył Grupę WIEM. W latach 1976–1986 był związany z Piwnicą pod Baranami.

W 2001 roku otrzymał Nagrodę Polskiego Przemysłu Fonograficznego Złoty Fryderyk za całokształt swojej artystycznej twórczości.

Dni których nie znamy – Marek Grechuta

Em             G   D            GTyle było dni do utraty siłC            G      Em            DDo utraty tchu tyle było chwilEm                   G      D                            GGdy żałujesz tych, z których nie masz nicC                  G      Em                 DJedno warto znać, jedno tylko wiedz,             C             Am            DRef. Że ważne są tylko te dni,           … Dowiedz się więcej »Dni których nie znamy – Marek Grechuta