Przejdź do treści

Kult

Kult to polski zespół muzyczny, którego głównym nurtem jest rock alternatywny. Powstał w 1982 roku w Warszawie, założony przez Kazika Staszewskiego i Piotra Wieteskę, na bazie zespołu Novelty Poland. Ich muzyka wywodzi się głównie z punku i nowej fali, przy czym wykorzystuje również elementy rocka psychodelicznego oraz jazzu. Od samego początku istnienia grupy wyróżnia się charakterystycznym brzmieniem klawiszy i instrumentów dętych, a także prowokacyjnymi tekstami wokalisty Kazika Staszewskiego.

Zespół Kult zyskał sławę dzięki wyjątkowej atmosferze koncertów oraz niekonwencjonalnemu przekazowi zawartemu w tekstach piosenek. W latach 80., teksty Kultu często były inspirowane zainteresowaniem Staszewskiego i pozostałych członków zespołu Biblią; warto również zauważyć, że jeden z członków, Piotr Wieteska, był Świadkiem Jehowy. Utwory z tego okresu często atakowały „system”, rozumiany jako konglomerat socjalistycznego aparatu państwowego, Kościoła katolickiego i narodowych tradycji.

W latach 90. Kult nadal ostro krytykował „system”, widząc go jako oparty na władzy pseudodemokratów, klerykałów i wielkich korporacji finansowych.