Krystyna Prońko
Krystyna Prońko to wybitna polska piosenkarka i wokalistka jazzowa, a także kompozytorka, wydawca i pedagog muzyczny. Urodziła się 14 stycznia 1947 roku w Gorzowie Wielkopolskim. Jej korzenie sięgają Łemkowszczyzny, a po wojnie jej rodzina osiedliła się w Gorzowie Wielkopolskim. Początkowo ukończyła technikum chemiczne i pracowała jako chemik-analityk, zanim podjęła studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.
Swoją artystyczną karierę rozpoczęła w 1966 roku, grając na organach i śpiewając w rodzinnym zespole „Reflex”. Z zespołem wystąpiła na 1. Ogólnopolskim Festiwalu Awangardy Beatowej w Kaliszu, zdobywając indywidualne wyróżnienie. Następnie dołączyła do zespołu Respekt, gdzie nagrywała własne kompozycje, takie jak „Daleko przed siebie” i „Cały maj”.
W latach 70. współpracowała z wieloma znanymi zespołami, m.in. z Czesławem Niemenem, Skaldami i Czerwonymi Gitarami, oraz z zespołami prowadzonymi przez Janusza Komana. Jej występy na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu przyniosły jej wiele nagród, w tym za utwory „Papierowe ptaki” i „Niech moje serce kołysze ciebie do snu”.
Prońko prowadziła także działalność pedagogiczną, ucząc śpiewu w Akademii Muzycznej w Katowicach oraz w Teatrze Muzycznym w Gdyni. W latach 90. założyła własne wydawnictwo płytowe Power Music i zajęła się dziennikarstwem muzycznym, prowadząc autorskie programy radiowe. Była również radną Rady m.st. Warszawy w latach 2014–2018.
Krystyna Prońko jest również znana z licznych występów na festiwalach jazzowych oraz z udziału w programie TVP1 „Śpiewaj i walcz” jako jurorka. W 2018 roku wystąpiła na Koncercie dla Niepodległej, wykonując utwór „Mury” Jacka Kaczmarskiego. W 2024 roku zajęła 11. miejsce w wewnętrznych eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem „Tempus fugit”.
Jej wszechstronność, talent i zaangażowanie w rozwój młodych artystów czynią Krystynę Prońko jedną z najważniejszych postaci polskiej sceny muzycznej.