Elżbieta Adamiak
Elżbieta Maria Adamiak-Poniedzielska, urodzona 5 września 1955 roku w Łodzi, jest polską piosenkarką, gitarzystką i kompozytorką związaną z nurtem poezji śpiewanej.
Adamiak rozpoczęła swoją muzyczną edukację w łódzkiej Państwowej Podstawowej Szkole Muzycznej, gdzie ukończyła klasę fortepianu w 1970 roku. Następnie kontynuowała naukę w klasie gitary klasycznej w Państwowym Liceum Muzycznym im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi.
Podjęła studia socjologiczne na Uniwersytecie Łódzkim, a następnie na Uniwersytecie Jagiellońskim, jednak przerwała je na trzecim roku, aby w pełni poświęcić się karierze muzycznej. Zadebiutowała na scenie w 1974 roku podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Turystycznej „Yapa” w łódzkim środowisku studenckim.
Po przeprowadzce do Krakowa, Adamiak kontynuowała aktywną działalność muzyczną, współpracując z wieloma znanymi twórcami, takimi jak Waldemar Chyliński, Jacek Cygan i Jacek Kaczmarski, oraz z grupami związanymi z balladą poetycką i piosenką turystyczną, takimi jak Nasza Basia Kochana i Wolna Grupa Bukowina.
Elżbieta Adamiak jest laureatką wielu festiwali, w tym Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie w 1975 roku, gdzie otrzymała nagrodę za debiut piosenkarski i kompozytorski. Została także nagrodzona na Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie i Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej „FAMA” w Świnoujściu. W 2002 roku otrzymała „Złoty Indeks” na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie za zasługi dla środowiska studenckiego.
Adamiak często koncertowała nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Jej zagraniczne występy obejmowały m.in. Münster, Kolonię (1977), Niszu w Jugosławii (1980), Pragę i Budapeszt (1983), a także tournée po Australii w 1993 roku oraz występy w USA (Chicago, Nowy Jork – 1995), Paryżu (1996), Saarbrücken (1997), Karlsruhe (2000), Iserlohn, Kolonii, Wuppertalu (2001).
Adamiak wielokrotnie brała udział w programach telewizyjnych, których tytuły często nawiązywały do tekstów jej piosenek, takich jak „Znają mnie z jesiennej strony” (1975) i „Jesienna zaduma” (1977). Nagrywała również dla Polskiego Radia, które posiada w swoich archiwach ponad 40 jej piosenek.
Elżbieta Adamiak pozostaje jedną z kluczowych postaci w polskiej muzyce poezji śpiewanej, łącząc w swojej twórczości głęboko refleksyjne teksty z melodyjnym brzmieniem gitary.